ЖОВТОВОДСЬКИЙ ФУТБОЛ

 

сторія Прикарпатського футболу-4
сія Прикарпатського футболу: під знаком "Пролому". Частина 4

Можливо, найневдалішим для "Пролому" був футбольний сезон 1933 року. І справа навіть не в тому, команду покинули її провідні гравці Юліан Кардаш (перейшов в польську "Реверу", а його замінив Осип Статкевич), а також перейшов в перемиський "Сян" і тренер Осип Новицький. У цьому році намітився розкол в українському футболі Станиславова.
Справа в тому, що вступ "Пролому" до польської футбольної ліги "Б"-класу неоднозначно сприйняла українська спортивна громадськість міста. Довгий час було побоювання, що, граючи в польській лізі, "Пролом" тим самим зміцнюватиме польські державні структури (нехай навіть і спортивні)., а значить і визнаватиме польську окупацію українських земель Галичини. Але поступово, коли навколо команди згуртувались українські національно свідомі сили, ці побоювання потроху розсіялися. Восени 1933 року Ярема Попель "прривіз" зі Львова ідею створення української футбольної ліги в системі Українського спортового союзу. Його підтримали багато українських громадських діячіві футболістів у Станиславові. Вже 4 січня 1934 року створили футбольний клуб УСК, який виступав лише в українській футбольній системі УСС. Думається, все ж помилковою є думка сучасного дослідника футболу Євгена Попова про те, що позиція УСС була неправильною, бо вела до самоізоляції українського спорту. Таке болюче спочатку роз'єднання "Пролому" з УСС-ом, яке іноді доходило до байкоту "Пролому" українськими національно свідомими громадянами, в майбутньому дало можливість розвивати футбол у місті не тільки вглиб, але і вшир. Це створило можливість для ширшого залучення українців міста й околиць до занять популярним видом спорту, а для "Пролому" відібрати найкращих спортсменів з команд, які грали в системі УСС, при цьому залишаючись загальновизнаним лідером українського футболу в місті.
Другим прикрим епізодом сезону став інцендент, який трапився 16 липня 1933 року в матчі "Пролому" з жидівським "Гакоахом", коли суддя Венджинський, не зумівши втримати русло гри у своїх руках, почав стверджувати свій авторитет далеко не правидними діями. Спочатку він вигнав зі стадіону одного з українських глядачів (і таке було в тодішніх футбольних правилах) за, як йому здалося, грубі викрики. Потім за нібито брутальну гру - захисника "Пролому". А коли арбітр зробив спробу вилучити з поля ще двох проломівців, урешті дійшло до бійки і навіть до арешту гравців на футбольному полі поліцією. В результаті "Пролом" на знак протесту зійшов з поля, за що дисциплінарний комітет оштрафував його на 75 доларів і виключив з розіграшу "Б"-класу до кінця сезону. Але вже 12-13 серпня "Пролом" узяв участь в турнірі трьох команд, організованому в Бучачі місцевим товариством "Сокіл". В загальному підсумку "Пролом" завоював перше місце і велику симпатію місцевих любителів футболу.
Далі буде...


Создан 30 янв 2011  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
счетчик посещений (27.06.2011)