ЖОВТОВОДСЬКИЙ ФУТБОЛ

Історія Прикарпатського футболу
Історія Прикарпатського футболу: під знаком "Пролому"

Після розпаду української футбольної команди "Буй-Тур" у Станиславові практично не було доброї української дружини, яка могла б скласти конкуренцію сильним польським та жидівським колективам. Проте українська громадськість і політичні потреби часу вимагали і в цій ділянці життя українського міста чинити опір повсюдному наступові антиукраїнських елементів. Бо футбол, як і інші сторони тодішнього життя, тісно змикався з політикою.

У серпні 1929 року в місті побувала львівська "Україна", яка мала товариські зустрічі з місцевим жидівським "Гакоахом" і польською "Станиславією". З цього приводу львівська газета "Діло" пожалкувала, що в місті не знайшлося українського футбольного клубу і тому львів'яни були змушені грати з чужинцями. Українці міста зреагували миттєво і вже в грудні цього ж року створили організаційний комітет, розроблено стату і провели установчі збори, в результаті яких з'явився новий український спортивний клуб "Пролом".

За свідченнями відомо станиславівського футболіста і журналіста Осипа Новицького, назву для клубу запропонував професор Станиславівської гімназії Дмитро Ліськевич - великий поціновував і знавець футболу. Першим будинком команди був дім по вулиці Липовій (теперішній Шевченка), поблизу гімназії. Головою клубу став Теодор Мартинець - директор Земельного банку, колишній вихованець Станиславівської гімназії, а потім сотник УГА. У складі цієї військової формації він пройшов важкими дорогами національно-визвольних змагань, відстоюючи як солдат державну незалежність України. Постійним касиром клубу став Осип Цвіренко, а довголітнім секретарем - Дмитро Прідун. Крім них, до проводу клубу в різні роки входили директор Матіяшек, доктор Ярослав Хмілевський, Циганик, Гречаник, Юрко Сенишин, брати Крушельницькі, Богдан і Тарас Ліськевичі. Господарем команди був Витрикуш, а футбольну ланку вели професор Остап Хичій, Володимир Романюк, Володимир Мачуляк та інші.
В неділю 3 березня 1930 року заходом товариства "Пролом" у залі кінотеатру "Варшава" влаштували прослуховування лекції на тему "Спорт під сучасну пору", яку прочитав Петро Франко. Переповнений зал з великою зацікавленістю вислухав доповідь, після якої громада склала добровільні датки на спортивний інвентар спортсменам. Також оголошено, що футбольну дружину "Пролом" прийняли до "Б"-класу ЛЗОПН (польської державної футбольної ліги).
Таке швидке становлення в місті нового футбольного клубу було б неможливе без допомоги українських організацій, установ і приватних осіб. Зокрема, єпископська консисторія відчислила у фонд команди 50 злотих, Український кооперативний банк - 50, Повітовий союз кооперативів - 25, Український спортивний союз - 43, Федір Величко - 25, радник Лев Чачковський - 18 злотих. Українські ремісники Василь Соколовський та Петро Фесюк пожертвували клубові по парі футбольних черевиків. Склавши подяку всім жертводавцям керівництво клубу висловило сподівання, що й інші українські організації і громадяни захочуть стати почесними громадянами клубу і допомогти йому в подальшій нелегкій праці. Після лекції відбулися змагання з бігу, організовані "Проломом".


Создан 22 янв 2011  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
счетчик посещений (27.06.2011)